Lağım faresine dikkat!

lagim-faresine-dikkat

Hayvan familyası arasında memelilerden, bir kemirgen hayvan olan farelerin günümüze kadar belirlenmiş 16 türü olduğu bilinmektedir. Bu türler arasında en aşina olduğumuz ise ev faresidir. Bunun dışında lağım faresi (sıçan), kör fare, tarla faresi, su faresi, orman faresi, pamuk faresi, kanguru faresi ve hamsterdir. Ülkemizde görülen ve en çok şikayet duyulan fare çeşitleri ise lağım faresi, tarla faresi ve ev-çatı fareleridir.
Bu kemirgenler genellikle kanalizasyon ve lağım akıntıları gibi pis ortamlarda gezdiklerinden taşıdıkları virüs ve bakteriler insan sağlığına karşı son derece tehlikelidir. Pis, karanlık ve kirli ortamları tercih eden fareler genellikle depolarda, evlerin çok fazla temas kurulmayan ortamlarında, otoparklarda, park, bahçe ve daha birçok insanın yaşam alanları içinde bulunurlar.
Fareler tarihten de bilindiği gibi ‘veba’ hastalığına sebebiyet vererek Avrupa nüfusunun çok büyük kısmının ölümüne sebep olmuştur. Geçmişten beri ‘Kara ölüm’ olarak adlandırılan bu talihsiz olay neticesinde kemirgenlerin hayati boyutlara kadar ilerleyen tehlikesinin göz ardı edilmeyeceği anlaşılmıştır. Ayak izleri, salya ve dışkıları ile son derece etkili virüs bulaştırma yetisine sahip kemirgenlerle, evde basit yöntemlerle savaşma yöntemi oldukça güç ve zordur.

Günümüzde birçok kurum kuruluş veya bireyler fare ilaçlama hizmetlerinden yararlanmaktadır. İşinde güvenilir firmaların tercihi sonucu kendinizi ve ailenizi güven altına almak her zaman için büyük bir gereksinim arz eder.

Belirli bir ekip tarafından gerçekleştirilecek olan bu uygulama öncelikle alan keşfiyle başlar. Alanın büyüklüğü ve nerelerin ilaçlanacağı titizlikle yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıkar.  Açık veya kapalı alan fark etmeksizin bu işlem yapılabilir. Devamında ilaçlanacak olan farenin türü ve ilaçlama çeşidine karar verilir.  Uygulama için gerekli bilgilerin toplanmasından sonra işleme geçilir. İlaçlama yapılacak alandaki insanlar birkaç saat alan dışına çıkarılır ve işlemin bitiminden kısa bir süre sonra insanların, fare ilaçlaması uygulanan alana girmelerine müsaade edilir. Basit bir işlem gerektiren fare ilaçlama sonrası uzun bir süre ortam dezenfekte edilmiş olur. Fakat burada önemli olan bir nokta ise her türlü işlem sonrası uygulamanın devamlılığının getirilmesidir.

HİZMETLERİMİZ
7/24 BİZE ULAŞIN
İstanbul Avrupa
0(212) 540 81 28

İstanbul Anadolu
0(216) 337 76 65

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52